Red Kite #2: Criterium

Criterium: Sunday March 6, 2016 – Schedule
Part of the 2016 Red Kite Omnium

Results: Pro/1/2/3 Women & E5 second race

Women Pro/1/2/3

Place # First Last City Cat Team License Age Points
1 815 Jeanette HAGGAS San Francisco, CA 1 RAZZLE DAZZLE 0393251 37 15
DNS Elizabeth HERNANDEZ Oakland, CA 1 Colavita/Bianchi 0252152 34
DNS Diane MOUG Davis, CA 1 Folsom Bike/Trek- Women's Road Team 0390227 29
Field: 1

Elite 5 Group 2

Place # First Last City Cat Team License Age
1 940 Scott MORIN Fremont, CA 5 Team Fremont/FFBC 0494654 29
2 929 Andrew CONLEY Dublin, CA 5 Team Fremont/FFBC 0494110 36
3 922 Alexander ABAYA Union City, CA 5 Team Fremont/FFBC 0444054 34
4 911 Daniel HOEPPNER Castro Valley, CA 5 A Bloc Racing 0264773 27
5 937 Luke JEATER San Jose, CA 5 Team Fremont/FFBC 0474144 28
6 933 Gary GRIM Danville, CA 5 CBRE Racing 0477622 53
7 974 Dan STOCK Ripon, CA 5 Funsport Bikes Cycling Team 0460855 41
8 938 Alex MCMANIGILL Palo Alto, CA 5 0258101 47
9 936 Dominic HOLLINGDALE Pleasanton, CA 5 Team Fremont/FFBC 37
10 935 Charles HO San Jose, CA 5 0495143 21
11 939 Florian MEHRING Hayward, CA 5 Team Fremont/FFBC
12 949 Robert SHIRLEY Modesto, CA 5 Bell Real Estate Cycling 0460845 53
13 931 Michael DEEN Manteca, CA 5 Funsport Cycling Team 45
14 900 Evan HUDELSON Hughson, CA 5 Funsport Bikes Cycling Team 0368297 20
15 909 Sean MARTIN Oakland, CA 5 LOW//Factory Racing 0386630 37
16 932 James GRADY San Francisco, CA 5 SquadraSF p/b Terun 0475146 33
17 944 Orion POHL Walnut Creek, CA 5 Tieni Duro Junior Cycling Team 0474244 17
Field: 17

Finish order: Pro/1/2/3 Women & E5 second race

Place # First Last City Cat Category – Place License Age Points
1 940 Scott MORIN Fremont, CA 5 Elite 5 Group 2 – 1st 0494654 29 n/a
2 929 Andrew CONLEY Dublin, CA 5 Elite 5 Group 2 – 2nd 0494110 36 n/a
3 922 Alexander ABAYA Union City, CA 5 Elite 5 Group 2 – 3rd 0444054 34 n/a
4 911 Daniel HOEPPNER Castro Valley, CA 5 Elite 5 Group 2 – 4th 0264773 27 n/a
5 937 Luke JEATER San Jose, CA 5 Elite 5 Group 2 – 5th 0474144 28 n/a
6 933 Gary GRIM Danville, CA 5 Elite 5 Group 2 – 6th 0477622 53 n/a
7 974 Dan STOCK Ripon, CA 5 Elite 5 Group 2 – 7th 0460855 41 n/a
8 938 Alex MCMANIGILL Palo Alto, CA 5 Elite 5 Group 2 – 8th 0258101 47 n/a
9 936 Dominic HOLLINGDALE Pleasanton, CA 5 Elite 5 Group 2 – 9th 37 n/a
10 935 Charles HO San Jose, CA 5 Elite 5 Group 2 – 10th 0495143 21 n/a
11 939 Florian MEHRING Hayward, CA 5 Elite 5 Group 2 – 11th n/a
12 949 Robert SHIRLEY Modesto, CA 5 Elite 5 Group 2 – 12th 0460845 53 n/a
13 931 Michael DEEN Manteca, CA 5 Elite 5 Group 2 – 13th 45 n/a
14 900 Evan HUDELSON Hughson, CA 5 Elite 5 Group 2 – 14th 0368297 20 n/a
15 909 Sean MARTIN Oakland, CA 5 Elite 5 Group 2 – 15th 0386630 37 n/a
16 932 James GRADY San Francisco, CA 5 Elite 5 Group 2 – 16th 0475146 33 n/a
17 944 Orion POHL Walnut Creek, CA 5 Elite 5 Group 2 – 17th 0474244 17 n/a
18 815 Jeanette HAGGAS San Francisco, CA 1 Women Pro/1/2/3 – 1st 0393251 37 15
Combined field: 18 of 200
Table notes: