Results: Category 2/3

Start: 1:05 pm
Place # First Last City Cat Team License Age Points
1 359 Noah MANDOW 2 Los Angels Bicycle Academy 631065 22 30
2
16
Jack WATSON Upland, CA 2 Bros Ride Bikes 610705 17 27
3 347 Conan WEN 2 Subaru Santa Monica Racing Team 420125 26 25
4 326 Mitchell NEAL Clovis, CA 3 Velo Kings Racing p/b ATP Coaching 632173 29 23
5 341 Jacob TIMMERMAN 2 Terun Elite 334566 34 21
6
15
Eli WATSON 2 610707 15 19
7 355 Galen POGONCHEFF 3 448900 28 17
8 303 Kevin BARKER 3 395630 27 15
9 342 Thomas TOGNOLI 3 Terun Cycling 651706 27 13
10 322 CJ MILLER 3 Farmers Cycling Team 651631 39 11
11 364 Benjamin PATTON 3 616146 31 10
12 349 Jonas WOODRUFF 2 583986 19 9
13 302 Elijah BAKER 3 Team Six 591911 41 8
14
51
Frank TORRES 3 Big Orange Cycling 569955 37 7
15 304 Aidan BECKMAN 3 Team Six 458807 19 6
16 339 Thomas SULLIVAN 3 Velosport Cycling 619035 17 5
17 327 Max NODA 2 612825 38 4
18 331 Will PATTON 3 Big Orange Cycling 616334 25 3
19 340 Dalton THORNSBERRY 3 Deus Velox Team 593340 31 2
20 315 Donald HERSAM 2 586035 30 1
21 307 Riley DAO 3 572344 22 1
22 338 Ansel SMOLUND 3 618522 27 1
23 317 Josh KOTANI 3 Veloce Cycling 537817 27 1
24 354 Daniel BELTRAN 2 496573 35 1
25 Number missed – contact an official
26 309 Steven FICK 3 583560 27 1
27 357 Jack OH 3 Big Orange Cycling 65075 48 1
28 300 Christopher ACKERMAN 2 Subaru Santa Monica Racing 608513 29 1
29 313 Ryan HASTINGS Newport Beach, CA 3 dib Sports Racing 621937 27 1
30 346 Richard WELKER 2 iSpeed Racing 591547 38 1
31 305 Roberto BETANCOURT 3 440045 37 1
32 319 Johann MAGANA 3 Aduro Racing Club 616229 39 1
33 321 Thomas MERRITT 3 Terun Cycling 618579 32 1
34
57
Noe SAM 3 634929 32 1
35 325 Edgar MUNOZ 3 630377 31 1
36 360 Greg HICKMAN 3 Go Fast 547724 46 1
37 335 Matthew RICHARDS 3 Mustangs Team 615994 26 1
38 334 Eunney RAMIREZ 3 653054 20 1
39 301 Patrick AUGUSTIN 3 383537 40 1
40 308 Tommy FENG 2 Team Six 619470 26 1
41 312 Thierry HALL 3 Veloce Santiago 609119 35 1
42 310 Hansel FLORES 3 615530 32 1
43 320 Zach MARTINEZ 3 Velosport Cycling 501780 17 1
44 350 Brandon YORK 2 Farmers Cycling Team 616372 35 1
45 318 Donovan LOPEZ Orange, CA 3 Team Endure Racing 647412 32 1
46 333 Ryan QUINN 3 342242 47 1
47 332 David QUIGLEY 3 BEAT Cycling Amateur Race Club Team 542963 44 1
48 337 Joseph SKOKAN 2 Union Bay Cycling 289466 56 1
49 306 Christian CABRAL 3 461004 28 1
50 Number missed – contact an official
51 329 Mateo PADILLA 3 Team California Juniors 642301 18 1
52 361 Isaiah THOMPSON 3 629846 27 1
53
5
Eric MIN 2 Velo Club La Grange Team 46466 57 1
54 363 Luis STECKBECK 3 629918 31 1
55 358 Michael ARALUCE 3 Big Orange Cycling 1841 62 1
56 314 Michael HEISS 2 402508 37 1
DNP 324 Justin MORENO 3 618168 35
DNP 352 David MORRISON 2 San Diego Bicycle Club 608224 52
DNP 356 Zach FIOCCA 2 Coureur Monterey Bay Racing Team p/b Don Chapin Co 157225 47
DNP 362 Hicham BEKRAOUI 3 610512 35
DNS Benjamin GARCIA 3 3HC-Villa Bakery Cycling Team Team 580549 40
DNS Daniel OSORIO Compton, CA 3 KRT Racing 621936 23
DNS Jonathan SCHAFFER 3 iSpeed Racing 650877 43
DNS Matt WIGTON 3 638050 44
Field: 58 of 100

Primes

Prime # First Last Cat Team License Age Points
#1 347 Conan WEN 2 Subaru Santa Monica Racing Team 420125 26 5
338 Ansel SMOLUND 3 618522 27 3
#2 355 Galen POGONCHEFF 3 448900 28 5
357 Jack OH 3 Big Orange Cycling 65075 48 3
Prime count: 2

Most Assertive Rider (MAR) – Cat 2/3

  Most Assertive Rider (MAR): Cat 2/3
Place # First Last Cat Team License Age Points
1
15
Eli WATSON 2 610707 15 8
 » Laps: 6, 7, 8, 14, 15, 16, 17 & 18
= 2 300 Christopher ACKERMAN 2 Subaru Santa Monica Racing 608513 29 3
 » Laps: 21, 23 & 24
= 2
16
Jack WATSON 2 Bros Ride Bikes 610705 17 3
 » Laps: 3, 9 & 10
= 4 338 Ansel SMOLUND 3 618522 27 2
 » Laps: 11 & 25
= 4 347 Conan WEN 2 Subaru Santa Monica Racing Team 420125 26 2
 » Laps: 12 & 13
= 6 308 Tommy FENG 2 Team Six 619470 26 1
 » Lap: 4
= 6 310 Hansel FLORES 3 615530 32 1
 » Lap: 1
= 6 317 Josh KOTANI 3 Veloce Cycling 537817 27 1
 » Lap: 2
= 6 359 Noah MANDOW 2 Los Angels Bicycle Academy 631065 22 1
 » Lap: 26
= 6 357 Jack OH 3 Big Orange Cycling 65075 48 1
 » Lap: 20
= 6 355 Galen POGONCHEFF 3 448900 28 1
 » Lap: 22
= 6 339 Thomas SULLIVAN 3 Velosport Cycling 619035 17 1
 » Lap: 5
= 6 350 Brandon YORK 2 Farmers Cycling Team 616372 35 1
 » Lap: 19
Lap count: 26

Teams – Cat 2/3

Place Team Points
1
Los Angels Bicycle Academy
  » Mandow (30)
30
2
Bros Ride Bikes
  » Watson (27)
27
3
Subaru Santa Monica Racing Team
  » Wen (25)
25
4
Velo Kings Racing p/b ATP Coaching
  » Neal (23)
23
5
Terun Elite
  » Timmerman (21)
21
6
Team Six
  » Baker (8), Beckman (6), Feng (1)
15
7
Terun Cycling
  » Tognoli (13), Merritt (1)
14
= 8
Big Orange Cycling
  » Torres (7), Patton (3), Oh (1), Araluce (1)
12
= 8
Farmers Cycling Team
  » Miller (11), York (1)
12
10
Velosport Cycling
  » Sullivan (5), Martinez (1)
6
11
Deus Velox Team
  » Thornsberry (2)
2
= 12
Aduro Racing Club
  » Magana (1)
1
= 12
BEAT Cycling Amateur Race Club Team
  » Quigley (1)
1
= 12
dib Sports Racing
  » Hastings (1)
1
= 12
Go Fast
  » Hickman (1)
1
= 12
iSpeed Racing
  » Welker (1)
1
= 12
Mustangs Team
  » Richards (1)
1
= 12
Subaru Santa Monica Racing
  » Ackerman (1)
1
= 12
Team California Juniors
  » Padilla (1)
1
= 12
Team Endure Racing
  » Lopez (1)
1
= 12
Union Bay Cycling
  » Skokan (1)
1
= 12
Veloce Cycling
  » Kotani (1)
1
= 12
Veloce Santiago
  » Hall (1)
1
= 12
Velo Club La Grange Team
  » Min (1)
1
= 25
Coureur Monterey Bay Racing Team p/b Don Chapin Co
  » Fiocca (0)
0
= 25
San Diego Bicycle Club
  » Morrison (0)
0
Table notes: