Tour de Murrieta

Saturday April 6, 2024 to Sunday April 7, 2024 – Classification rules

Stages

Omnium Classification

Pro/1/2

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 48 Scott REDDING Rorschach, CH 5 Thriva - SRCT p/b Signature Payments 88880022 70
2 6 Lucas BOURGOYNE 1 Austin Outlaws 459365 60
3 3 Juan ALDAPA 1 PROJECT 149 DEVELOPMENT TEAM 562205 48
4 35 Brian MCCULLOCH 1 iSpeed-FELT 169774 39
5 9 Alejandro CHE 1 Hot Tubes Development Cycling Team 532515 35
6 18 Wyatt FUNK 1 Team Six 433386 34
7 31 Carlos MAC PHERSON Rosarito, CA 5 one4nine development 88880018 34
8 51 Jade ROHDE 2 Velosport Cycling Team 590437 33
9 47 Joshua PRICE Corsham, UK 5 Thriva - SRCT p/b Signature Payments 88880020 30
10 45 Adin PAPELL 1 iSpeed-FELT 571955 30

Women Pro/1/2/3

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 926 Rebecca LANG 2 Velo Club La Grange 636505 68
2 914 Ana HERN√°NDEZ Cd Del Carmen, CA 5 Juquilita Cycling Team 88880009 65
3 903 Ella BRENNEMAN 2 CCB p/b Levine Law Group 454654 63
4 915 Morgan JAMES 2 Velo Club La Grange 589544 56
5 920 Monique SNIEDERS 3 Velo Club La Grange 251640 50
6 925 Priscilla GARCIA Hmo, UNK 5 Los Angeles Bicycle Academy 88880008 46
7 908 Philine ENDRES 2 Incycle Team 607082 45
8 922 Georgeta UNGUREANU 1 iSpeed-FELT 516694 43
9 917 Heather OBRIEN 2 Incycle Team 303417 42
10 906 Aine CHEN 3 San Diego Bicycle Club - Powered by Bonicci Law Group 557093 40

Cat 2/3

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 257 Noah MANDOW 2 Los Angeles Bicycle Academy Team 631065 60
2 219 Zach MARTINEZ 3 Velosport Cycling 501780 58
3 203 Julian BALLESTAS 2 Deus Velox Team 644119 53
4 236 Jack WATSON 2 Bros Ride Bikes 610705 51
5 211 William DERRICK 2 ISO “The Spirit of Crits” 620572 50
6 235 Eli WATSON 2 Bros Ride Bikes 610707 47
7 223 Daniel OSORIO Compton, CA 3 KRT Racing 621936 46
8 200 Christopher ACKERMAN 2 Subaru Santa Monica Racing 608513 44
9 229 Alexander STEVENS Los Angeles, CA 3 Subaru Santa Monica Racing 659661 42
10 214 Nick GARCIA 3 Team ENDURE Racing 667107 41

Women Cat 3/4/5

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 605 Elisa LUO 3 UCSD Cycling 752732 69
2 606 Sarah MERRIWEATHER 3 A Faster Me 629587 56
3 612 Morgan STILWELL 3 CFT/AXION Cycling Team 635455 55
4 611 Emy SOLIS 3 557103 49
5 604 Holly KULAR 5 UCSD Cycling 752709 49
6 601 Nora ESCALANTE 4 CFT/AXION Cycling Team 631558 48
7 610 Julie SIMS 3 Major Motion Racing LLC 627325 47
8 609 Kimberlie PATTEN 4 iSpeed FELT 612367 45
9 613 Ellen STRICKLAND 4 A Faster Me Team 610352 41
10 614 Audrey WILLIAMS 4 631585 36

Cat 4/5

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 521 Roberto MARTINEZ 4 Big Orange Cycling 212204 62
2 558 Kaichen LI 4 754323 57
3 502 Abraham ARTEAGA 4 588738 53
4 505 Joshua CAGNEY 4 Cal Poly Triathlon 499407 47
5 546 Jax WEBER 4 Big Wheel Coaching 752993 47
6 516 Edison HSU 4 Velo Club La Grange 666177 44
7 547 Sergio ZAVALA 4 DRT p/b Don's Bicycles 627843 43
8 515 Andrew HORN 4 Velosport Cycling 626784 41
9 506 Jeffrey CARTER 5 S2C/BOSCH pb Eliel 754981 39
10 528 Zachary OLSON 4 Velosport Cycling Team 606610 39

Masters 35+ 1/2/3/4

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 306 Kyle COOPER 1 Team Six 533838 60
2 318 Leo REYES 2 Bahati Foundation Team 371906 59
3 300 Anthony AKER 1 SRCT/SignaturePayments/WWPLIFE Team 253167 56
4 316 Rigoberto MEZA Murrieta, CA 1 S2C/BOSCH pb Eliel 88272 55
5 319 Wout ROOS Middelharnis, UNK 5 S2C/BOSCH pb Eliel 88880006 54
6 312 Jadon JAEGER 1 Bahati Foundation Team 344420 50
7 303 Rahsaan BAHATI 1 Texas Roadhouse Cycling Team 116625 47
8 323 RONNIE TOTH 1 ThriveOn 392332 46
9 311 Taylor GRANGER 2 S2C/BOSCH pb Eliel Team 636589 42
10 322 Louis TEJEDA 3 Big Orange Cycling Team 617607 38

Women 35+

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 383 Heather OBRIEN 2 Incycle Team 303417 70
2 377 Shari STILLMAN CORBITT Oak Park, CA 1 Unattached 53008 56
3 374 Jessica GARNER 3 incycle Team 551826 55
4 373 Cassady DAVIDSON 4 574395 54
5 376 Lourdes MORENO Mexicali, MEX 5 Watts Cicling Estudio 88880102 50
6 375 Tiffany GERONIMO 4 S2C/BOSCH pb Eliel 240969 47
7 378 Lani WOODS 4 KRT & QRT Team 657914 47
8 371 Charity CHIA 1 E-VOKE RACING TEAM 336698 35
9 379 Azucena GUTIERREZ 5 S2C/BOSCH pb Eliel 632336 26

Masters 35+ 3/4

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 811 Anthony FREEMAN 3 Big Orange Cycling 132324 71
2 828 LADONN WILLIAMS Inglewood, CA 3 614628 59
3 809 Aaron FIMBRES 3 S2C/BOSCH pb Eliel Team 658325 59
4 812 Avery HACKETT 3 Bikecoach Cycling Club 615414 53
5 816 Johann MAGANA 3 Peach Racing 616229 52
6 821 Joel RIVERA 3 iSpeed FELT 404249 40
7 801 Joshua BONNICI 3 San Diego Bicycle Club 526770 33
8 804 Tamas DEBRECZENI 3 iSpeed FELT 577794 32
9 827 Matt WIGTON 3 KRT Racing 638050 31
10 849 Alejandro ROSALES 4 Padyak Racing Team 656220 31

Masters 45+ 1/2/3/4

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 453 Eric ANDERSON 1 Bahati Foundation 118247 72
2 468 Charon SMITH 1 Bahati Foundation 216760 59
3 459 Zach FIOCCA 2 Coureur Monterey Bay Racing Team p/b Don Chapin Co 157225 58
4 457 Chad BURDZILAUSKAS 1 Texas Roadhouse Cycling Team 122674 57
5 460 Maximino HERNANDEZ 1 Go Fast Team 182728 53
6 456 James BARNWELL 2 Velo Pasadena 529118 52
7 451 Martin ADAMCZYK 1 San Diego Bicycle Club Team 115698 50
8 472 DIEGO VIDES 5 SRCT/SignaturePayments/WWPLIFE Team 650990 45
9 467 Andow RODRIGUEZ 3 CFT/AXION Cycling Team 604688 37
10 458 Peter DORANTES 2 Velo Club La Grange Team 494008 34

Masters 50+ 1/2/3/4

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 723 Kevin PHILLIPS 1 Ironfly 28056 72
2 701 Shaun BAGLEY 1 E-VOKE RACING TEAM 60730 64
3 728 Larry TANZO 1 Padyak Racing Team 159029 63
4 710 Patrick FETZER 1 E-Voke Racing 47992 56
5 709 Ryan DORRIS 1 Big Orange Cycling 54658 49
6 718 Ruben MEZA 1 S2C/BOSCH pb ELIEL 62483 48
7 707 Paul CHIA 1 E-VOKE RACING TEAM 313598 47
8 736 Jean TAWEKJIAN 2 Monster Racing Cadence Cyclery 523661 41
9 721 Oktay ORTABASI 2 E-VOKE RACING TEAM 26824 41
10 729 Jose VELEZ 4 Padyak Racing Team 466438 40

Masters 55+ 1/2/3/4

Omnium classification after Stage 2 - Circuit Race
Place # First Last City Cat Team License Total
1 133 Patrick CARO 1 Go Fast 88582 65
2 136 Bart CLIFFORD 1 E-VOKE RACING TEAM 263807 59
3 165 Michael MORRISON 2 San Diego Bicycle Club 47230 59
4 139 Alan FLORES 2 CREATIVE BLUE Racing Team 50870 56
5 137 Scott COCHRAN 1 E-VOKE RACING TEAM 7230 54
6 168 Eugenio VEGA 2 S2C/BOSCH pb Eliel 57944 46
7 135 Scott CLAES 2 Swami's Cycling Club Team 106137 46
8 147 Jon NIST 2 Monster Racing Cadence Cyclery 52062 45
9 140 Phillip HUSBAND 3 S2C/BOSCH pb Eliel 52622 35
10 167 Joseph WEICKGENANT 3 Swami's Cycling Club Team 60998 30
Table notes: