Red Bull Bay Climb
Red Bull Bay Climb – Saturday Oct. 23, 2021
Race Announcement / Tournament Rules / Schedule

Final Results

Women's Fixed Gear – Final: 3:40 pm – Tournament Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 236 Avery MASRI Semis – Heat 1: 1st
2 1 Danielle MORSHEAD Aptos, CA Pratt Semis – Heat 2: 1st
3 46 Colleen GULICK Semis – Heat 1: 2nd
4 234d Camila ARENAS Semis – Heat 2: 2nd
5 44 Ana PUGA Semis – Heat 1: 3rd
6 38 Anne Marie DROLET Semis – Heat 2: 3rd
7 43 Dazie HOLT Semis – Heat 1: 4th
8 230 Naomi NORDWALL Semis – Heat 2: 4th
d was 47, now 234
Tournament # First Last City Team
1st 1 Danielle MORSHEAD Aptos, CA Pratt
2nd 236 Avery MASRI
3rd 234c Camila ARENAS
4th 46 Colleen GULICK
5th 38 Anne Marie DROLET
6th 44 Ana PUGA
7th 230 Naomi NORDWALL
8th 43 Dazie HOLT
c was 47, now 234

Men's Fixed Gear – Final: 3:30 pm – Tournament Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 247a Jack BANAZEK Semis – Heat 1: 1st
2 206 Josef NELSON Semis – Heat 2: 1st
3 88 Jeff LINDER San Jose, CA Team Mike's Bikes powered by Equator Coffees Semis – Heat 3: 1st
4 22 Frenk MARTUCCI Semis – Heat 4: 1st
5 90 Chris TOLLEY Semis – Heat 5: 1st
6 70 Aldo VIDANA Semis – Heat 1: 2nd
7 63 Gino GABUYO San Francisco, CA DELUXE Semis – Heat 2: 2nd
8 52 Scott PIERCEFIELD Semis – Heat 3: 2nd
9 213 Evan MOLINA Semis – Heat 4: 2nd
10 9 Conor KENNEDY Semis – Heat 5: 2nd
a was 24, now 247
Tournament # First Last City Team
1st 63 Gino GABUYO San Francisco, CA DELUXE
2nd 206 Josef NELSON
3rd 88 Jeff LINDER San Jose, CA Team Mike's Bikes powered by Equator Coffees
4th 90 Chris TOLLEY
5th 22 Frenk MARTUCCI
6th 247f Jack BANAZEK
7th 52 Scott PIERCEFIELD
8th 70 Aldo VIDANA
9th 213 Evan MOLINA
10th 9 Conor KENNEDY
f was 24, now 247

Women's Open – Final: 3:20 pm – Tournament Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 182 Liz SCHINSKI FatCake Semis – Heat 1: 1st
2 183 Katie RIEGER Semis – Heat 2: 1st
3 179 Sue Lin HOLT Semis – Heat 1: 2nd
4 184 Rachel PARKER Semis – Heat 2: 2nd
5 176 Judy CHU Semis – Heat 1: 3rd
6 175 Helena GILBERT-SNYDER Semis – Heat 2: 3rd
7 - No qualifier
8 174 Gina YUAN Semis – Heat 2: 4th
Tournament # First Last City Team
1st 175 Helena GILBERT-SNYDER
2nd 182 Liz SCHINSKI FatCake
3rd 179 Sue Lin HOLT
4th 174 Gina YUAN
5th 184 Rachel PARKER
6th 183 Katie RIEGER
7th 176 Judy CHU

Men's Open – Final: 3:10 pm – Tournament Results

Slot # First Last City Team Qualification
1 110 Quinn FELTON Semis – Heat 1: 1st
2 161 Christian MOLINA Semis – Heat 2: 1st
3 133 Harry ELWORTHY Semis – Heat 3: 1st
4 136 Steven WU Semis – Heat 4: 1st
5 165 Graham HOLOCH Semis – Heat 5: 1st
6 156 Ian TWAMLEY Semis – Heat 1: 2nd
7 111 Ben HERKEN Semis – Heat 2: 2nd
8 2 Aria KIANI Semis – Heat 3: 2nd
9 162 Travis LONGFELLOW Semis – Heat 4: 2nd
10 122 John CALCAGNO Semis – Heat 5: 2nd
11D 999 Jeremy BESMER D Official discretion
Tournament # First Last City Team
1st 133 Harry ELWORTHY
2nd 2 Aria KIANI
3rd 110 Quinn FELTON
4th 111 Ben HERKEN
5th 136 Steven WU
6th 156 Ian TWAMLEY
7th 165 Graham HOLOCH
8th 122 John CALCAGNO
9th 999 Jeremy BESMER
10th 161 Christian MOLINA
- 162 Travis LONGFELLOW