Mission Crit 7
Mission Crit 7 – Saturday Sept. 3, 2022
Race Announcement / Tournament Rules / Schedule
Part of the Fixed Gear Triple Crown

Men Fixed Gear – Qualifiers

Men Fixed Gear – Qualifiers: Heat 1 – 3:35 pm – Results

Slot # First Last City Team
1 8 Manuel PORZNER New York, NY DCC
2 11 Henry JONES Santa Rosa, CA Red Peloton
3 87c Manuel BARRA Huntington Park, CA
4 19 Carlos GARZA Houston, TX Liqour&wood
5 [420] Sean GEIVETT Portland, OR Mash SF
6 20 Phillip GUTIERREZ Covina, CA FLX Racing
7 21 Jonathan MARTINEZ Oakland, CA
8 27 Enrique MARTINEZ El Monte, CA Felipe’s bike shop
9 32 Nathan ESPIRITU San Francisco, CA Super Sprinkles p/b Fatcake Club
10 35 Tyler MARCHESANO 5130 Concord Circle, CA
11 38 Justin ABNER South Lake Tahoe, CA
12 40 Jose RUEDA Dallas, TX Team NoTeam1
13 -
14 46 Kevin ORTEGA Anaheim, CA Flx racing team
15 47 Quin KENNEDY Seattle, WA Seattle Rush Racing
16 154p Victor MARQUEZ Torrance, CA CHIEF LUNES
17 55 Kell MCKENZIE Oakland, CA Squid Bikes / King Kog
18 56 Toni RODRIGUEZ Brooklyn, NY Weis
19 [64] Brian MARDUENO Baldwin Park, CA AWAB
20 88 Josef NELSON San Francisco, CA MILKTEA RACING
21 -
22 169 Jirayut (Georges) MAHAPROM San Francisco, CA Milktea Racing
23 90 Wagner SOUSA San Jose, CA Kai Velo
24 94 Dani MEDINA San Antonio, TX San Antonio Psychedelic C.C.
25 95 Jose VASQUEZ Houston, TX Texas Fixed
26 [103] Kevin KANG Fullerton, CA ENGINE11
27 106 Alexander NELLON Fresno, CA Xander Galore
28 [104] Cesar TORRES El Paso, UNK Sherpa team
29 121 Shareef EL SAYID
30 -
c was 15, now 87
p was 54, now 154
[#] = not checked-in
Place # First Last City Team Progression
1 88 Josef NELSON San Francisco, CA MILKTEA RACING Final: Slot 1 (8:35 pm)
2 8 Manuel PORZNER New York, NY DCC Final: Slot 5 (8:35 pm)
3 27 Enrique MARTINEZ El Monte, CA Felipe’s bike shop Final: Slot 9 (8:35 pm)
4 47 Quin KENNEDY Seattle, WA Seattle Rush Racing Final: Slot 13 (8:35 pm)
5 11 Henry JONES Santa Rosa, CA Red Peloton Final: Slot 17 (8:35 pm)
6 87f Manuel BARRA Huntington Park, CA Final: Slot 21 (8:35 pm)
7 46 Kevin ORTEGA Anaheim, CA Flx racing team Final: Slot 25 (8:35 pm)
8 55 Kell MCKENZIE Oakland, CA Squid Bikes / King Kog Final: Slot 29 (8:35 pm)
9 56 Toni RODRIGUEZ Brooklyn, NY Weis Final: Slot 33 (8:35 pm)
10 20 Phillip GUTIERREZ Covina, CA FLX Racing Final: Slot 37 (8:35 pm)
11 121 Shareef EL SAYID Final: Slot 41 (8:35 pm)
12 40 Jose RUEDA Dallas, TX Team NoTeam1 Final: Slot 45 (8:35 pm)
13 169 Jirayut (Georges) MAHAPROM San Francisco, CA Milktea Racing Final: Slot 49 (8:35 pm)
14 90 Wagner SOUSA San Jose, CA Kai Velo Final: Slot 53 (8:35 pm)
15 38 Justin ABNER South Lake Tahoe, CA Final: Slot 57 (8:35 pm)
16 19 Carlos GARZA Houston, TX Liqour&wood Final: Slot 61 (8:35 pm)
17 35 Tyler MARCHESANO 5130 Concord Circle, CA
Men's B: Slot 1 (6:30 pm)
18 95 Jose VASQUEZ Houston, TX Texas Fixed
Men's B: Slot 5 (6:30 pm)
19 94 Dani MEDINA San Antonio, TX San Antonio Psychedelic C.C.
Men's B: Slot 9 (6:30 pm)
20 154t Victor MARQUEZ Torrance, CA CHIEF LUNES
Men's B: Slot 13 (6:30 pm)
21 21 Jonathan MARTINEZ Oakland, CA
Men's B: Slot 17 (6:30 pm)
22 106 Alexander NELLON Fresno, CA Xander Galore
Men's B: Slot 21 (6:30 pm)
- 32 Nathan ESPIRITU San Francisco, CA Super Sprinkles p/b Fatcake Club
Exit
f was 15, now 87
t was 54, now 154

Men Fixed Gear – Qualifiers: Heat 2 – 4:00 pm – Results

Slot # First Last City Team
1 2 Francesco MARTUCCI Long Beach, CA SoCal Gruppetto
2 6 Gino GABUYO San Francisco, CA Deluxe Cycles
3 7 Eddy BACH San Francisco, CA Mash sf
4 16 Wyatt FUNK Fullerton, CA Engine11
5 18 Wei YAN San Jose, CA San Jose Fixed Gear
6 24 Chris SALUCCI Brooklyn, NY Central Park Raccoons
7 37 Kevin PRICHARD San Diego, CA Rub thy Nip
8 [39] Trevor MASON Sacramento, CA Wyld Stallyns
9 42 Glenn POUNDS San Francisco, CA Traffic vs Traffic
10 60 Israel ROMERO Long Beach, CA Engine 11
11 61 Otoniel LEMUS Los Angeles, CA Engine 11
12 63 Kevin SALAZAR Oakland, CA None
13 67 Michael EUGENIO Oakland, CA PKE
14 71 David FRIAS Pico Rivera, CA KNIGHT RIDERS L.A
15 73 Alexander ZYBIN Milwaukie, OR Underdogs of Portland
16 74 Edgar ARAGON TORRES Los Angeles, CA Engine 11
17 77 Nick SANTOS Salt Lake City, UT
18 81 Alexander KALNEV Brooklyn, NY Krussia
19 82 Henry NEARY Sacramento, CA Velotrap
20 83 SCOTT FIEL Pitt, CA FIEL
21 84 Jacob ABRANTES San Diego, CA Hollands Bicycles
22 85 Mason KROPP Sunnyvale, CA Steamed Hams
23 89 Charles SPRINGER San Francisco, CA No Chance
24 93 Noah SHAW Torrance, CA FLX
25 [97] Edgar ARAGON TORRES (V2) Los Angeles, CA Engine 11
26 108 Alexander LEWIS Houston, TX Texas Fixed
27 100 Nick THAKAR San Francisco, CA TBD
28 [105] Alexander ZYBIN (V2) Milwaukie, OR Underdogs of Portland
29 -
30 -
[#] = not checked-in
Place # First Last City Team Progression
1 2 Francesco MARTUCCI Long Beach, CA SoCal Gruppetto Final: Slot 2 (8:35 pm)
2 24 Chris SALUCCI Brooklyn, NY Central Park Raccoons Final: Slot 6 (8:35 pm)
3 18 Wei YAN San Jose, CA San Jose Fixed Gear Final: Slot 10 (8:35 pm)
4 71 David FRIAS Pico Rivera, CA KNIGHT RIDERS L.A Final: Slot 14 (8:35 pm)
5 16 Wyatt FUNK Fullerton, CA Engine11 Final: Slot 18 (8:35 pm)
6 60 Israel ROMERO Long Beach, CA Engine 11 Final: Slot 22 (8:35 pm)
7 61 Otoniel LEMUS Los Angeles, CA Engine 11 Final: Slot 26 (8:35 pm)
8 6 Gino GABUYO San Francisco, CA Deluxe Cycles Final: Slot 30 (8:35 pm)
9 74 Edgar ARAGON TORRES Los Angeles, CA Engine 11 Final: Slot 34 (8:35 pm)
10 77 Nick SANTOS Salt Lake City, UT Final: Slot 38 (8:35 pm)
11 73 Alexander ZYBIN Milwaukie, OR Underdogs of Portland Final: Slot 42 (8:35 pm)
12 7 Eddy BACH San Francisco, CA Mash sf Final: Slot 46 (8:35 pm)
13 37 Kevin PRICHARD San Diego, CA Rub thy Nip Final: Slot 50 (8:35 pm)
14 93 Noah SHAW Torrance, CA FLX Final: Slot 54 (8:35 pm)
15 84 Jacob ABRANTES San Diego, CA Hollands Bicycles Final: Slot 58 (8:35 pm)
16 81 Alexander KALNEV Brooklyn, NY Krussia Final: Slot 62 (8:35 pm)
17 42 Glenn POUNDS San Francisco, CA Traffic vs Traffic
Men's B: Slot 2 (6:30 pm)
18 100 Nick THAKAR San Francisco, CA TBD
Men's B: Slot 6 (6:30 pm)
19 85 Mason KROPP Sunnyvale, CA Steamed Hams
Men's B: Slot 10 (6:30 pm)
20 82 Henry NEARY Sacramento, CA Velotrap
Men's B: Slot 14 (6:30 pm)
21 89 Charles SPRINGER San Francisco, CA No Chance
Men's B: Slot 18 (6:30 pm)
22 83 SCOTT FIEL Pitt, CA FIEL
Men's B: Slot 22 (6:30 pm)
23 63 Kevin SALAZAR Oakland, CA None
Men's B: Slot 26 (6:30 pm)
24 67 Michael EUGENIO Oakland, CA PKE
Men's B: Slot 30 (6:30 pm)
25 108 Alexander LEWIS Houston, TX Texas Fixed
Men's B: Slot 34 (6:30 pm)

Men Fixed Gear – Qualifiers: Heat 3 – 4:25 pm – Results

Slot # First Last City Team
1 3 Rob EVANS Whitefish, MT Team Illuminate
2 4 Dylan BUFFINGTON Mill Valley, CA Pas Normal Studios
3 666 Zachary MORVANT San Francisco, CA Bicycle Law
4 10 Josue ACOSTA East Palo Alto, CA Critfighters
5 111 Gama LARA Los Angeles, CA Linares Bike Shop
6 22 Philip JEN Brooklyn, NY Linea p/b Sun & Air
7 23 Conor KENNEDY Brooklyn, NY Weis mfg
8 25 Daniel SPELLMAN New York, NY Weis Factory racing
9 28 Kailen SWAIN San Francisco, CA Super Sprinkles P/b Oatcake
10 123j Jose BURCIAGA Las Vegas, NV FLX Cycling team
11 30 Dillon HUBBARD Pinellas Park, FL Jakroousa
12 31 Travis JOLLY Knoxville, TN Dirty South Racing/Two Bikes Knoxville
13 33 Devin BORGWARDT Sarasota, FL Rush Cycling Co
14 36 Luis STECKBECK Norwalk, CA Engine 11
15 44 Alex CRUZ Houston, TX Team Knoxton
16 50 Jordon SMITH North Hollywood, CA FLX Racing Team
17 57 Shawn DUBOIS Dallas, TX Switch Yard Fixed
18 58 Alfredo BUENO Lakewood, CA
19 66 Juan Carlos ORTIZ Austin, TX Night Owls Racing
20 69 Jeremy SANTUCCI New York, NY Weis factory racing
21 [70] Raven GOES HARD Miami, FL Miami Ass Fawk
22 72 Jorge CONTRERAS Aurora, CO
23 86 Isaac ESTRADA Watsonville, CA Rock Lobster
24 92 Riley DAO Fullerton, CA Engine 11
25 96 Aymen EL GORANI San Francisco, CA Dolce Vita Cycling
26 107 Alfredo MEJIA Houston, TX Texas Fixed
27 [98] Anthony TIRADO (V2) San Diego, CA Full coverage graphics
28 5 Eunney RAMIREZ Santa Ana, CA ENGINE11
29 117 Taj BRADFORD
30 -
j was 29, now 123
[#] = not checked-in
Place # First Last City Team Progression
1 30 Dillon HUBBARD Pinellas Park, FL Jakroousa Final: Slot 3 (8:35 pm)
2 58 Alfredo BUENO Lakewood, CA Final: Slot 7 (8:35 pm)
3 3 Rob EVANS Whitefish, MT Team Illuminate Final: Slot 11 (8:35 pm)
4 25 Daniel SPELLMAN New York, NY Weis Factory racing Final: Slot 15 (8:35 pm)
5 666 Zachary MORVANT San Francisco, CA Bicycle Law Final: Slot 19 (8:35 pm)
6 31 Travis JOLLY Knoxville, TN Dirty South Racing/Two Bikes Knoxville Final: Slot 23 (8:35 pm)
7 28 Kailen SWAIN San Francisco, CA Super Sprinkles P/b Oatcake Final: Slot 27 (8:35 pm)
8 23 Conor KENNEDY Brooklyn, NY Weis mfg Final: Slot 31 (8:35 pm)
9 111 Gama LARA Los Angeles, CA Linares Bike Shop Final: Slot 35 (8:35 pm)
10 72 Jorge CONTRERAS Aurora, CO Final: Slot 39 (8:35 pm)
11 4 Dylan BUFFINGTON Mill Valley, CA Pas Normal Studios Final: Slot 43 (8:35 pm)
12 86 Isaac ESTRADA Watsonville, CA Rock Lobster Final: Slot 47 (8:35 pm)
13 22 Philip JEN Brooklyn, NY Linea p/b Sun & Air Final: Slot 51 (8:35 pm)
14 69 Jeremy SANTUCCI New York, NY Weis factory racing Final: Slot 55 (8:35 pm)
15 10 Josue ACOSTA East Palo Alto, CA Critfighters Final: Slot 59 (8:35 pm)
16 123p Jose BURCIAGA Las Vegas, NV FLX Cycling team Final: Slot 63 (8:35 pm)
17 5 Eunney RAMIREZ Santa Ana, CA ENGINE11
Men's B: Slot 3 (6:30 pm)
18 96 Aymen EL GORANI San Francisco, CA Dolce Vita Cycling
Men's B: Slot 7 (6:30 pm)
19 33 Devin BORGWARDT Sarasota, FL Rush Cycling Co
Men's B: Slot 11 (6:30 pm)
20 66 Juan Carlos ORTIZ Austin, TX Night Owls Racing
Men's B: Slot 15 (6:30 pm)
21 36 Luis STECKBECK Norwalk, CA Engine 11
Men's B: Slot 19 (6:30 pm)
22 117 Taj BRADFORD
Men's B: Slot 23 (6:30 pm)
23 50 Jordon SMITH North Hollywood, CA FLX Racing Team
Men's B: Slot 27 (6:30 pm)
24 44 Alex CRUZ Houston, TX Team Knoxton
Men's B: Slot 31 (6:30 pm)
25 107 Alfredo MEJIA Houston, TX Texas Fixed
Men's B: Slot 35 (6:30 pm)
26 57 Shawn DUBOIS Dallas, TX Switch Yard Fixed
Men's B: Slot 39 (6:30 pm)
27 92 Riley DAO Fullerton, CA Engine 11
Men's B: Slot 43 (6:30 pm)
p was 29, now 123

Men Fixed Gear – Qualifiers: Heat 4 – 4:50 pm – Results

Slot # First Last City Team
1 -
2 9 Johnny CORCORAN Tempe, AZ State Bicycle Co.
3 13 Christopher BEALL Burlingame, CA Terún Elite
4 124d Jonatan JATOMBLIANSKY San Francisco, CA Dolce Vita
5 122e Aaron GARCIA San Jose, CA
6 26 Eric DIAZ Long Beach, CA FLX Racing
7 34 Justin CAPTIS Seattle, WA Primer Racing
8 [43] Riley DAO (V1) Fullerton, CA Engine 11
9 45 Joseph MEDINA Miami, FL Rush Cycling Company
10 [48] William DOLPHIN Colorado Springs, CO Twisted Spoke CBD
11 49 Matt GUNTER Carlsbad, CA Swelter Cycling
12 [51] Malik LEMON Maywood, IL Team Veloz
13 [52] Brandon REIF San Francisco, CA BRAAAP
14 53 Abel CARDONA Long Beach, CA Engine 11
15 119o Derian CAMACHO Miami, FL Rush Cycling
16 [62] Jose Javier TAPIA San Jose, CA Crit fighters
17 65 Mike GOETTSCH Torrance, CA CHIEF LUNES
18 120 Devyn ARMSTRONG
19 [75] Jesse TIRADO (V1) San Diego, CA Full coverage graphics
20 -
21 [78] JP GOUIN Oakland, CA Gouin
22 79 Anthony TIRADO San Diego, CA Full coverage graphics
23 80 Ari PEREZ Chula Vista, CA Rub thy nip
24 91 Ben CONNOLLY Woodside, NY Central Park Raccoons
25 [101] Devynn GUZMAN Redwood City, CA YSL
26 102 Nick MUSOLINO San Luis Obispo, CA
27 99 Jesse TIRADO San Diego, CA Full coverage graphics
28 14 Alexander ULLOA San Francisco, CA Mush
29 118 Ray NICKSON
30 -
d was 87, now 124
e was 17, now 122
o was 59, now 119
[#] = not checked-in
Place # First Last City Team Progression
1 9 Johnny CORCORAN Tempe, AZ State Bicycle Co. Final: Slot 4 (8:35 pm)
2 124b Jonatan JATOMBLIANSKY San Francisco, CA Dolce Vita Final: Slot 8 (8:35 pm)
3 26 Eric DIAZ Long Beach, CA FLX Racing Final: Slot 12 (8:35 pm)
4 120 Devyn ARMSTRONG Final: Slot 16 (8:35 pm)
5 34 Justin CAPTIS Seattle, WA Primer Racing Final: Slot 20 (8:35 pm)
6 91 Ben CONNOLLY Woodside, NY Central Park Raccoons Final: Slot 24 (8:35 pm)
7 13 Christopher BEALL Burlingame, CA Terún Elite Final: Slot 28 (8:35 pm)
8 80 Ari PEREZ Chula Vista, CA Rub thy nip Final: Slot 32 (8:35 pm)
9 49 Matt GUNTER Carlsbad, CA Swelter Cycling Final: Slot 36 (8:35 pm)
10 122j Aaron GARCIA San Jose, CA Final: Slot 40 (8:35 pm)
11 53 Abel CARDONA Long Beach, CA Engine 11 Final: Slot 44 (8:35 pm)
12 102 Nick MUSOLINO San Luis Obispo, CA Final: Slot 48 (8:35 pm)
13 79 Anthony TIRADO San Diego, CA Full coverage graphics Final: Slot 52 (8:35 pm)
14 45 Joseph MEDINA Miami, FL Rush Cycling Company Final: Slot 56 (8:35 pm)
15 119o Derian CAMACHO Miami, FL Rush Cycling Final: Slot 60 (8:35 pm)
16 65 Mike GOETTSCH Torrance, CA CHIEF LUNES Final: Slot 64 (8:35 pm)
17 14 Alexander ULLOA San Francisco, CA Mush
Men's B: Slot 4 (6:30 pm)
18 99 Jesse TIRADO San Diego, CA Full coverage graphics
Men's B: Slot 8 (6:30 pm)
19 118 Ray NICKSON
Men's B: Slot 12 (6:30 pm)
b was 87, now 124
j was 17, now 122
o was 59, now 119